Filmy o górach, część 1. Największe światowe hity
Obraz Kanenori z pixabay.com
Tęsknisz za górami? Brakuje Ci podróży? Szukasz sposobu na spędzanie wolnych wieczorów? A może po prostu lubisz dobre kino? Przygotowaliśmy dla Ciebie nasze rekomendacje filmów o tematyce górskiej. Na pierwszy ogień idą największe hity i kinowe przeboje, czyli produkcje, które odbiły się szerokim echem wśród amatorów gór i dobrego kina na całym świecie.
Akcja na Eigerze, rok 1975
Mimo iż film Clinta Eastwooda ma już 45 lat, to trudno powiedzieć, żeby się zestarzał. Ta słynna, kultowa już produkcja, była inspirowana wydarzeniami z książki „Sankcja na Eigerze”, której autorem jest Rod Whitaker. Na uwagę zasługuje fakt, że autor powieści uczestniczył w tworzeniu scenariusza do filmu, dzięki czemu produkcja zyskała na
„Akcja na Eigerze” to film, który trzyma w napięciu, utrzymuje dobre tempo przez całe 2 godziny (tyle trwa film), porusza i zachwyca pięknymi widokami. Głównym bohaterem jest wykładowca sztuk pięknych i kolekcjoner dzieł sztuki, Jonathan Hemlock (w tej roli oczywiście niezrównany Cleant Eastwood). Jednak bohater ma także drugie oblicze – oprócz kolekcjonowania sztuki zajmuje się także… morderstwami na zlecenie, a konkretniej – na zlecenie tajnej agencji rządowej.
Tym razem Johnatan Hemlock ma zdemaskować i zabić podwójnego agenta, dotąd nieuchwytnego, który zabił przyjaciela Hemlocka. By wypełnić swoją ostatnią w życiu misję (przed przejściem na emeryturę), musi wziąć udział w morderczej wspinaczce na górę Eiger.
Everest, rok 2015
„Everest” w reżyserii Baltasara Kormákura to jeden z najbardziej znanych filmów fabularnych o tematyce górskiej. Jest ekranizacją opartej na faktach książki Johna Krakauera. Autor książki opisuje w niej wyprawę na Mount Everest, która miała miejsce w 1996 roku, i w której sam uczestniczył. Wyprawa ta miała charakter komercyjny, a udział wzięli w niej amatorzy. W połowie lat 90. tego typu wyprawy należały do rzadkości, z czasem jednak zyskały dużą popularność, a dziś są źródłem kontrowersji i tematem licznych dyskusji.
Film pokazuje losy członków wyprawy, którzy musieli zmierzyć się z fatalnymi warunkami atmosferycznymi, ogromną burzą śnieżną i własnymi słabościami.
Alive, Dramat w Andach, rok 1993
Film wyreżyserował Frank Marshall – człowiek odpowiedzialny za produkcję filmów, takich jak „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Szósty zmysł” czy „Ultimatum Bourne’a”.
Ta mrożąca krew w żyłach produkcja opowiada historię urugwajskiej drużyny rugby – w 1972 roku znajdowała się ona na pokładzie samolotu, który rozbił się wysoko w górach. Większość pasażerów przeżyła katastrofę, jednak najgorsze miało dopiero nadejść. Wszyscy, którzy ocaleli, musieli poradzić sobie w skrajnych warunkach, podejmując niejednokrotnie dramatyczne decyzje. Mróz, wiatr, brak pożywienia, a do tego wiadomość docierająca z radia: „poszukiwania pasażerów zostają przerwane” – ze wszystkim tym musieli zmierzyć się członkowie drużyny i pozostałe osoby przebywająca na pokładzie samolotu.
Czekasz na więcej wpisów o ciekawych filmach i książkach? Już niebawem pojawi się ich tu więcej!
31 marca 2020