Galopem po górach – stadniny konne w Krynicy i okolicach

Jazda na koniu przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz spróbowali dosiąść to dumne, majestatyczne, piękne zwierzę. Niezależnie od tego, czy jeszcze nie próbowałeś jazdy konnej, czy może jesteś doświadczonym dżokejem lub dżokejką, w Krynicy Zdroju i okolicach czeka na Ciebie kilka fantastycznych stadnin. Sprawdź, dokąd się udać, by móc zwiedzać okolice naszego pięknego miasta z grzbietu konia.

Krynica Zdrój i okolice – jakie stadniny koni masz do wyboru?

Najpopularniejsze stadniny w Krynicy Zdroju i okolicach to:

  • Stajnia Beskid – jest to terenowo-rajdowa stajnia położona pod Nowym Sączem. Od Krynicy oddalona jest o niecałe 20 km. W stajni możesz wziąć udział zarówno w zajęciach jazdy konnej dla początkujących, jak i udać się na przejażdżkę w terenie czy uczestniczyć w treningu skokowym. Poza tym stadnina oferuje także przejażdżki bryczkami i organizuje półkolonie jeździeckie dla dzieci.
  • Farma Lama – ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne, oddalone od Krynicy o zaledwie 7 km. Na miejscu możesz wziąć udział w szkoleniach, rajdach czy przejażdżkach bryczkami lub saniami. Lekcje dla osób początkujących odbywają się na piaszczystej arenie pod gołym niebem lub w krytej ujeżdżalni. Osoby zaawansowane mogą wybrać się na przejażdżkę po pięknych okolicach Beskidu Sądeckiego. Oprócz koni w gospodarstwie mieszkają m.in. kozy, owce, psy, świnie, kury, krowy, gęsi czy pawie.
  • Gładyszów – stadnina koni huculskich w Regietowie, położonym około 40 km od Krynicy, oferuje zarówno zajęcia jazdy konnej dla osób początkujących oraz zaawansowanych, jak i kilkudniowe rajdy konne. W stadninie Gładyszów możesz wziąć też udział w pokazach hodowlanych, czy kibicować zawodnikom podczas zawodów jeździeckich.
  • Końska Dolina – w oddalonej od Krynicy o 20 km miejscowości Izby znajduje się gospodarstwo rolne Astir ze stadniną koni huculskich i arabskich. Na obszarze około 300 ha mieszka ponad 120 koni, 90 krów i 120 owiec. Będąc na miejscu, możesz napawać się pięknymi widokami Beskidu Niskiego i poczuć bliski kontakt z naturą oraz pięknymi zwierzętami.

Stadniny koni w okolicach Krynicy Zdroju zapewniają moc atrakcji dla wszystkich odwiedzających – dużych i małych, najmłodszych i najstarszych. Jeśli zdecydujesz się na nocleg w Krynicy Zdroju, do każdej z wymienionych stadnin będziesz mieć blisko. Dzięki temu łatwo dostaniesz się na miejsce i będziesz mógł wziąć udział nie tylko w lekcjach jazy konnej czy przejażdżkach terenowych, ale także w aktywnościach, takich jak:

  • Oprowadzanie po okolicy na koniach i kucykach,
  • Rekreacyjne spacery dla kilkunastoosobowych grup (z możliwością odwiedzenia bacówki, odpoczynku na łonie natury i obcowania z piękną, górską przyrodą).

Niektóre stadniny organizują też zajęcia hipoterapii dla niepełnosprawnych dzieci.