Góra Parkowa i inne atrakcje w sercu miasta

Kolej linowo-terenowa „Góra Parkowa”, photo by Rafał M. Socha (Azymut), Wikimedia Commons

Krynica Zdrój jest niewielkim miastem, jednak mimo to atrakcji tu nie brakuje! W centrum Krynicy znajdują się miejsca dla turystów w każdym wieku – począwszy od Góry Parkowej, przez Muzeum Nikifora, skończywszy na Muzeum Zabawek. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w sercu naszego miasta!

Góra Parkowa

To jedna z głównych i najbardziej znanych atrakcji Krynicy Zdroju. Góra Parkowa to wzniesienie o wysokości 741 m n.p.m., które znajduje się w sąsiedztwie głównego Deptaka. Na szczycie góry i jej zboczach znajdują się atrakcje, takie jak:

  • Kolejka linowo-terenowa – powstała w latach 20. XX wieku. Ma długość 642 m. Dolna stacja znajduje się na tzw. Janówce, a górna na szczycie góry.
  • Altany – nad doliną Palenicy, na północnym stoku góry znajdują się dwie XIX-wieczne, drewniane altany – Wanda i Marzena. Są to niezwykle urokliwe miejsca, w których można odpocząć lub schronić się przed słońcem, deszczem czy śniegiem.
  • Stawy – są to 4 jeziorka osuwiskowe i nazywa się je Czaplimi Stawami. Największym z nich jest Staw Łabędzi. Znajdują się na zachodnim stoku góry.
  • Michasiowa Polana – miejsce, w którym można odpocząć, posłuchać śpiewu ptaków czy napawać się pięknymi widokami. Znajduje się tu „Bocianówka” – ujście źródełka z wodą mineralną oraz figurka bociana i małego dziecka.
  • Ławeczka Kraszewskiego – powstała w 1881 roku z okazji 50-lecia twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Obok ławeczki stoi dziś także popiersie wieszcza, a całość wieńczy napis: „Zakątek J. I. Kraszewskiego. Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r.”.
  • Rajskie Ślizgawki – atrakcja dla młodszych i starszych turystów. Są to rurowe zjeżdżalnie o różnych stopniach trudności. Można zjechać zarówno łagodną, falowaną ślizgawką, jak i stromą spiralą czy zjeżdżalnią Kamikaze.

Krynica Górska – noclegi w centrum

Okolice krynickiego Deptaku to doskonała baza wypadowa – możesz wyruszyć stąd na piesze czy rowerowe wycieczki w góry, udać się na stoki narciarskie czy do okolicznych miejscowości, a także na spokojny spacer po urokliwych zakamarkach miasta. Jest to więc doskonałe miejsce na noclegi. W centrum Krynicy Zdrój położony jest nasz Pensjonat, w którym znajdują klimatyczne pokoje, SPA, restauracja czy kawiarnia. Jeśli zależy Ci na doskonałej lokalizacji w centrum Krynicy Zdroju, nocleg w naszym Pensjonacie będzie doskonałym rozwiązaniem!

Inne atrakcje w centrum Krynicy

Oprócz Góry Parkowej w centrum Krynicy Zdroju znajdziesz mnóstwo innych atrakcji. Oto kilka przykładów:

  • Muzeum Nikifora – tak zwana Romanówka. Jest to urokliwy, drewniany budynek o turkusowym kolorze, w którym znajdziesz pamiątki i obrazy słynnego malarza.
  • Zabytkowe wille – budowle w stylu szwajcarskim. Są ozdobą i wizytówką miasta. Znajdziesz je m.in. w okolicach głównego Deptaka – przy Bulwarach Dietla. Jedną z takich willi jest wspomniana Romanówka. Pozostałe to Węgierska Korona, Świteź, Kosynier, Willa Białej Róży, Witoldówka i… Małopolanka! 🙂
  • Muzeum Zabawek Bajka – to atrakcja nie tylko dla najmłodszych turystów. Znajdują się tutaj m.in. zabawki z minionych dekad, dlatego wizyta w muzeum to dla wielu podróż do lat dzieciństwa.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie znajdziesz w centrum Krynicy Zdroju. Śledź naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat ciekawych miejsc i wydarzeń w naszym mieście!

Jeśli wybierasz się do Krynicy Zdroju i szukasz noclegów w centrum, skontaktuj się z nami! 🙂