Jak dobrać sprzęt, ubrania i akcesoria narciarskie?

Obraz tookapic z pixabay.com

Wybierasz się na narty i zastanawiasz się, jak skompletować niezbędne akcesoria, sprzęt i ubrania? Podpowiadamy, co wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie muszą mieć przede wszystkim idealnie dopasowany rozmiar. Z tego powodu przymierz kilka par butów w różnych rozmiarach, zanim zdecydujesz się na jedne. Obuwie narciarskie musi być wygodne.

Na zakupy udaj się najlepiej do sklepu stacjonarnego. Dzięki temu skorzystać z porad ekspertów i organoleptycznie wybierzesz najlepszą parę. Poza tym prawdopodobnie w każdym sklepie narciarskim znajdziesz tabelkę numeracją narciarską oraz urządzenie do mierzenia wielkości stóp.

Jakie są nasze wskazówki? Będąc w sklepie, spójrz na tabelę i znajdź swój rozmiar. Następnie weź 2 różne buty, dwóch firm i załóż je na stopy. Zapnij wszystkie klamry. Pochyl się do przodu i wyczuj, ile luzu z zostało Ci między palcami a czubkiem buta. Odległość powinna wynosić około 0,5 cm. Odrzuć buta, który nie pasuje. Jeśli nie pasują oba, przymierz kolejne.

Wybierając buty narciarskie, zwróć uwagę na ich twardość (flex). Buty twarde (wysoki parametr flex) sprawdzą się w przypadku narciarzy zaawansowanych. Buty miękkie będą odpowiednie dla osób początkujących.

Jak wybrać odpowiednie narty?

Wybierając narty, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Długość nart – narciarze początkujący powinni postawić na narty sięgające mniej więcej do wysokości brody. Osoby, które dobrze opanowały technikę jazdy, mogą wybrać dłuższe narty, sięgające do nosa. Dla zaawansowanych narciarzy przeznaczone są narty do wysokości kości czoła.
  • Twardość nart – ten parametr należy dobrać do wagi ciała oraz umiejętności narciarza. Narty dla początkujących powinny być raczej miękkie, co ułatwia skręcanie. Z drugiej strony twardość nart powinna wzrastać wraz ze wzrostem wagi ciała. Jeśli należysz do lekkich osób, możesz rozważyć zakup nart z rdzeniem wykonanym z pianki. Jeśli jesteś cięższą osobą, postaw na narty z drewnianym wypełnieniem.
  • Promień skrętu nart – aby narty nie utrudniały wchodzenia w zakręty, promień skrętu powinien plasować się między 13 a 18 m. Parametr ten jest ściśle związany ze stopniem taliowania nart (narty taliowane są węższe na środku i szersze na końcach).
  • Szerokość – większą stabilność zapewniają szersze narty. W związku z tym właśnie takie modele będą odpowiednie dla osób początkujących.

Jak wybrać ubrania i akcesoria narciarskie?

Aby na stoku czuć się komfortowo i bezpiecznie, należy wyposażyć się w podstawowe akcesoria i elementy garderoby. Są nimi:

  • Kurtka narciarska – powinna być przede wszystkim przeciwdeszczowa. Dobre kurtki są wykonane z materiałów termoaktywnych, czyli takich, które regulują temperaturę i wilgoć. Dzięki takiej odzieży nawet jeśli pogoda diametralnie się zmieni, temperatura Twojego ciała pozostanie taka sama.
  • Spodnie narciarskie – podobnie, jak kurtka, powinny być wodoodporne. Jeden upadek na śniegu wystarczy, by odzież z materiałów innych niż przeciwdeszczowe, zamokła. A jazda po stoku w mokrych spodniach to żadna przyjemność.
  • Bielizna narciarska – jest przydatna szczególnie wtedy, gdy spodnie czy kurta nie są wykonane z materiałów termoaktywnych. Narciarska bielizna termoaktywna pomaga utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie, a do tego odprowadza wilgoć z ciała. Dzięki temu nie będziesz czuć dyskomfortu, gdy się spocisz.
    Zamiast specjalistycznej bielizny termicznej możesz postawić na oddychający, cienki podkoszulek z długim rękawem i getry lub ewentualnie kalesony.
  • Bluza lub polar – jeśli masz kurtkę termoaktywną i przeciwdeszczową, postaw na cienki polar lub bluzę.
  • Rękawice – przede wszystkim grube i wodoodporne.
  • Czapka – nieprzemakalna i oddychająca. Pamiętaj, żeby czapki nie zakładać pod kask. Jeśli nosisz kas, włóż pod niego np. cienką kominiarkę lub czapkę przystosowaną do noszenia pod kaskiem.
  • Gogle lub okulary – najlepiej, gdyby miały filtr przeciwsłoneczny i polaryzację. Jeśli stawiasz na gogle, dopasuj je do kasku. Jeśli wolisz okulary, postaw na model, który w razie upadku wygnie się, a nie złamie (i uszkodzi Twoje ciało).
  • Kask – musi być dobrany idealnie do wielkości głowy. Za duży lub za mały nie ochroni Cię podczas upadku.

Jeśli kochasz góry lub planujesz zacząć swoją górską przygodę, zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Znajdziesz tam wiele ciekawostek, porad i wpisów o górskiej tematyce.