Lecznicze wody mineralne w Krynicy Zdroju
Krynica-Zdrój – pijalnia „Jan Józef”, photo by Jerzy Opioła, CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons
Krynica Zdrój słynie mi.in. z pięknych krajobrazów Beskidu Sądeckiego, licznych zabytków czy mnóstwa atrakcji dla młodszych i starszych turystów. Jednak tym, co jeszcze bardziej wyróżnia nasze miasto, jest dostępność leczniczych wód mineralnych. Znajdują się tu liczne odwierty, rozlewnie i pijalnie leczniczych wód. Dzięki temu Krynica stała jednym z najważniejszych ośrodków leczenia uzdrowiskowego i sanatoryjnego w naszym kraju. Przekonaj się, jakich wód możesz skosztować, będąc w Krynicy Zdroju.
Woda lecznicza Zdrój Główny i woda mineralna Kryniczanka
Zdrój Główny to woda mineralna, której możesz skosztować w Pijalni Głównej. Zawiera ona duże ilości kwasu węglowego, wapnia i żelaza.
Kryniczanka jest polecana do walki ze schorzeniami, takimi jak:
- choroby układu pokarmowego,
- nieżyt żołądka,
- krzywica niedokrwistości,
- anemia,
- zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych.
Wodę Zdrój Główny nazywa się czasem Kryniczanką, choć nazwa ta oficjalnie jest zarezerwowana dla odmineralizowanej wody ze Zdroju Głównego. Kryniczanka zawiera dużo stężenie naturalnego dwutlenku węgla. Jest smaczna, a do tego pobudza apetyt, reguluje przemianę materii i ułatwia trawienie.
Lecznicza woda mineralna Zuber
Jest to jedna z najsilniejszych w Europie wód mineralnych wodorowęglanowo-sodowo-magnezowych, o wysokim stężeniu boru. Stosuje się ją przy schorzeniach przewodu pokarmowego, np. w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także wątroby, cukrzycy i dróg żółciowych. Pomaga leczyć nadkwasotę i łagodzi skutki nadużycia alkoholu.
Zuber to woda mineralna, którą znajdziesz tylko w krynickiej Pijalni Głównej. Charakterystyczny jest dla niej intensywny zapach siarkowodoru.
Lecznicze wody Jan i Józef
Wód Jan i Józef możesz napić się w Pijalni Głównej oraz w pijalni wód Jan i Józef. Mieści się ona na terenie Parku Zdrojowego w Krynicy.
Jan i Józef to wody wodorowęglanowo-wapniowe (choć Jan jest wodą słabiej zmineralizowaną) o działaniu moczopędnym. Woda Jan działa silnie moczopędnie, dlatego stosuje się ją do leczenia schorzeń takich jak:
- kamica nerkowa,
- stany zapalne dróg moczowych,
- skaza moczanowa.
Ponadto woda Jan obniża też poziom cholesterolu we krwi, dlatego może być wykorzystywana wspomagająco do leczenia cukrzycy i miażdżycy.
Woda Józef wykorzystywana jest do leczenia przypadłości nerek i dróg moczowych, a także do leczenia niedokrwistości oraz przy niektórych chorobach układu pokarmowego.
Lecznicza woda mineralna Słotwinka
Jest to woda wodorowęglano-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista. Można skosztować jej w Pijalni Głównej oraz pijalni Słotwinka (na terenie Parku Słotwińskiego).
Słotwinkę wykorzystuje się do łagodzenia objawów i leczenia schorzeń, takich jak:
- nieżyty i inne schorzenia przewodu pokarmowego,
- miażdżyca,
- zaburzenia gruczołów dokrewnych dróg moczowych,
- nerwice, stres i inne schorzenia wynikające z niedoboru magnezu.
Ponadto w Krynicy dostępne są także wody, takie jak Mieczysław (stosowana przy schorzeniach przewodu pokarmowego oraz przy niedokrwistości) i Tadeusz (stosowana przy niedowładzie żołądka, nieżytach jelita cienkiego, nadkwasocie żołądka, wrzodach jelita grubego, niedokrwistości i niektórych alergiach pokarmowych).
Lecznicze wody w Krynicy Zdroju to naturalne bogactwo, z którego mogą korzystać zarówno wszyscy turyści, jak i mieszkańcy miasta oraz okolic. Właściwości leczniczych wód są doceniane od wieków i zostały potwierdzone wieloma badaniami.
Foto: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons/lic. CC BY-SA 4.0
4 lutego 2019