Sporty zimowe dla początkujących i dla dzieci – od czego zacząć?

Pezibear, by Free-Photos, pixabay.com

Kto powiedział, że aby uprawiać zimowe sporty, trzeba mieć świetną kondycję, profesjonalny sprzęt i doświadczenie? Jeśli jesteś osobą początkującą i dotychczas nie miałeś wiele wspólnego z aktywnością fizyczną (czy to zimową, czy też innymi rodzajami sportu), przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, które powinny przypaść Ci do gustu. Sprawdź, jaką aktywność na świeżym powietrzu możesz wybrać, odwiedzając Krynicę Zdrój lub inne, górskie miasto.

Spacery lub nordic walking

Jeśli dotychczas nie byłeś osobą najbardziej aktywną, zacznij od intensywnych spacerów. Możesz wybrać się na przechadzkę po łatwym górskim szlaku (pamiętaj, aby nie szarżować i zdecydować się na początek na krótką trasę), lesie czy parku. Taka aktywność pozwoli Ci cieszyć się bliskim kontaktem z naturą, a także poprawi kondycję.

Możesz wybrać się na szybki spacer lub wziąć ze sobą kijki do nordic walkingu. Dzięki temu aktywujesz zarówno dolne, jak i górne partie ciała.

Spacerowanie czy nordic walking to doskonały sposób na aktywność dla osób w każdym wieku, a także na rodzinne wycieczki.

Zanim wybierzesz się na spacer, ubierz się ciepło, ale nie za ciepło. Postaw na nieprzemakalne, ciepłe buty i ubrania. Jeśli możesz, spaceruj co najmniej godzinę dziennie – niezależnie od tego, czy przebywasz w górach, nad morzem, czy we własnej miejscowości.

Z górki na pazurki – sanki nie tylko dla dzieci

Sanki to sport? Oczywiście! Zwłaszcza wspinanie się pod górę, by potem zjechać w dół! Kilka lub kilkanaście wspinaczek to doskonały sposób na rozgrzanie ciała, poprawę kondycji i świetną zabawę.

Zjazdy na sankach cieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych, jednak warto zwrócić uwagę, że to aktywność dla ludzi o mocnych, zdrowych kościach. Raczej nie poleca się tego sportu osobom starszym.

Aby cieszyć się aktywnością, jak w dzieciństwie, potrzebne Ci są przede wszystkim… sanki. Możesz zdecydować się na tradycyjne, drewniane modele, albo na tzw. jabłuszka, czyli plastikowe podkładki pod pośladki. Warto też ubrań nieprzemakalną i ciepłą odzież, czapkę, szalik i rękawiczki. Jeśli mielibyśmy polecić tylko jeden nieprzemakalny element garderoby, zdecydowanie byłyby to spodnie.

 Łyżwy – świetna zabawa dla początkujących

Lodowiska znajdziesz w każdym większym mieście i w wielu górskich miejscowościach. Również w Krynicy Zdroju możesz nauczyć się jeździć na łyżwach lub doszkolić technikę. Lodowisko w naszym mieście znajduje się przy ul. Park Sportowy 5.

Łyży to sport niezwykle przyjemny, jednak wymaga dobrej koordynacji i równowagi oraz kondycji na w miarę przyzwoitym poziomie. Poza tym przyda Ci się wytrwałość – zwłaszcza po kilku upadkach na lodzie. 🙂 Mimo to zdecydowanie warto rozważyć tę aktywność fizyczną, bo jazda na łyżwach może zdecydowanie przynieść mnóstwo frajdy – zarówno najmłodszym, jak o tym nieco starszym.

Jeśli wybierasz się na lodowisko, ubierz się ciepło, ale pamiętaj, że puchowa kurtka to zwykle zdecydowanie za dużo. Przygotuj się na to, żeby po zdjęciu okrycia wierzchniego, nie było Ci za zimno. Koniecznie pamiętaj o czapce, szaliku i rękawiczkach. Większość lodowisk oferuje wypożyczenie łyżew, więc nie musisz mieć własnego sprzętu.

Zainteresowała Cię tematyka sportów zimowych? Szukasz czegoś nieco bardziej wymagającego? W następnym wpisie przedstawimy inne propozycje, takie jak narty biegowe czy narciarstwo zjazdowe. Zapraszamy!