Upał w górach – jak sobie z nim radzić?

Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. W tym okresie na szlakach turystycznych możemy spotkać najwięcej turystów. Warto jednak pamiętać, że w ostatnich latach miesiące od czerwca do września serwują nam często mieszankę palącego słońca i gorących frontów. Takie połączenie, przy braku ostrożności, może doprowadzić do przegrzania organizmu i omdlenia. Sprawdź, co zrobić, by upał w górach Cię nie pokonał i by czerpać z wędrówki to, co najlepsze.

Zapas napojów i jedzenia

Nawadnianie się to podstawa zachowania sił podczas upałów. Wysiłek fizyczny w połączeniu z wysoką temperaturą sprawiają, że niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu znacznie wzrasta. Nigdy nie wyruszaj na szlak bez zapasu wody. Organizm lepiej przyswaja płyny w niewielkich ilościach, dlatego zamiast pić rzadko i dużo, pij często i mało (dzięki temu nie będziesz też czuć zbyt często potrzeby skorzystania z toalety).

Podobna zasada – mało i często – dotyczy też jedzenia. Mimo iż podczas upałów apetyt zwykle nam nie dopisuje, jeść trzeba. Dzięki dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę energii, niezbędną do wędrówki po górskich szlakach.

Ochrona przed słońcem

Filtr przeciwsłoneczny to obowiązkowy element wyposażenia podczas wyprawy w góry. Jeśli nie posmarujesz skóry kremem z filtrem, możesz narazić się na niebezpieczne poparzenia, które z jednej strony wywoła przykre dolegliwości, z drugiej, może być groźne dla zdrowia.

Posmaruj się przed wyjściem na szlak, ale nie zostawiaj kremu w pokoju. Zabierz go ze sobą i nakładaj kilkukrotnie w trakcie wędrówki – najlepiej co 2-3 godziny. Smaruj twarz. Kark, plecy, ramiona, dekolt i nogi.

Pamiętaj – zdrowie i komfort są ważniejsze od opalenizny (która często po poparzeniach słonecznych nie prezentuje się najlepiej).

Odpowiednie ubranie

Odpowiedni strój to z jednej strony komfort, z drugiej bezpieczeństwo i ochrona przed przegrzaniem oraz poparzeniami słonecznymi.

Kiedy idziesz na szlak w gorący dzień, wybierz jasne, przewiewne, najlepiej odprowadzające wilgoć ubrania. Postaw na przewiewną, szybkoschnącą koszulkę z rękawkiem oraz cienkie i lekkie spodnie. Doskonale sprawdzają się spodnie z odpinanymi nogawkami.

Pamiętaj też, że nie zawsze mniej, znaczy lepiej. Nie odsłaniaj przesadnie ciała – im więcej skóry wystawisz na działanie promieni słonecznych, tym bardziej możesz odczuwać działanie promieni słonecznych. Unikaj więc za krótkich spodenek, krótkich bluzek i topów na cienkich ramiączkach.

Koniecznie noś na głowie czapkę lub chustkę, które ochronią Cię przed przegrzaniem i znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia udaru słonecznego. Nie zapomnij o okularach z filtrem – dzięki nim ochronisz oczy i skórę wokół nich przed promieniowaniem UV, a także zwiększysz swój komfort.

Weź też do plecaka drugą parę skarpetek. Zmiana skarpetek na suche pozwoli Ci uniknąć odparzenia skóry i powstawaniu pęcherzy.

Wczesny start i dobrze zaplanowana trasa

Zasada jest prosta – im wcześniej wyruszysz, tym więcej czasu będziesz maszerować w najchłodniejszych godzinach w ciągu dnia. Rozpocznij wędrówkę wczesnym rankiem. Ma to dodatkową zaletę – na szlakach spotkasz mniej turystów niż w późniejszych godzinach. Poza tym zwiększasz prawdopodobieństwo uniknięcia burzy – wyładowania w górach najczęściej zdarzają się w godzinach popołudniowych. Jeśli będąc na szlaku, zauważysz zbliżające się chmury lub dostaniesz sygnał o załamaniu pogody, rozważ powrót. Bezpieczeństwo należy stawiać zawsze na pierwszym miejscu!

Dobre przygotowanie do wędrówki po górach w czasie upału to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też Twojego komfortu. Jeśli chcesz czuć się dobrze i czerpać garściami z górskich widoków, weź pod uwagę nasze wskazówki.

A jeśli szukasz noclegów z wyżywieniem w górach, zapraszamy Cię do naszego pensjonatu położonego w sercu Krynicy Zdroju. Więcej informacji znajdziesz w zakładkach O nasCennik i Promocje. Zapraszamy!