Wycieczka na Słowację z Krynicy Zdroju – dokąd pojechać, co zobaczyć?

Zabytkowe kamienice w Rynku, photo by Antekbojar, CC-BY-SA-4.0, Wikimedia Commons

Krynica Zdrój to nie tylko piękne widoki, doskonała baza wypadowa w polskie góry czy miasto, które oferuje wiele atrakcji kulturalnych. Będąc w Krynicy, możesz udać się na zagraniczną wycieczkę do naszych południowych sąsiadów – na Słowację. Niedaleko stąd do takich uroczych miejscowości, jak Stara Lubowla czy Bardejów. Sprawdź, co czeka na Ciebie w tych miejscach.

Stara Lubowla – słynny zamek, wyjątkowy skansen i wiele atrakcji

Lubowla położona jest w pięknej Kotlinie Lubowelskiej na wysokości 545 m n.p.m. Leży na terenie historycznego regionu Spisz i jest jednym z jego najstarszych miast. Jej historia sięga już XIII wieku. Gdy w 1364 roku Ludwik Węgierski nadawał Lubowli prawa miejskie oraz liczne przywileje, miasto już wtedy pełniło ważną funkcję w regionie. To tu powstał słynny Zamek Lubowelski, który świadczył o renomie miasta.

Lubowla zachwyca turystów pięknymi widokami pasm górskich, takich jak Góry Lewockie, Góry Lubowelskie i Magura Spiska. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce choćby dla samej natury. Co jeszcze czeka na Ciebie w Lubowli? Oto kilka propozycji:

  • Zamek Lubowelski – jedna z najważniejszych i największych atrakcji w regionie. Zamek pochodzi z XIV wieku, a jego historia była niezwykle burzliwa. To tu władcy Węgier i Polski podpisali traktat o pokoju w roku 1412. Tutaj także Zygmunt Luksemburski przekazał Władysławowi Jagiellońskiemu mnóstwo kosztowności, sam zamek i 16 miast. To tu bywały takie postaci jak Jan Kazimierz, Jan II Sobieski, Władysław II Jagiełło czy Zygmunt i Maria Luksemburscy.

Zamek jest dziś częściowo odrestaurowany, a w części można odwiedzić tylko ruiny. Do zwiedzania przez turystów oddane zostały m.in. główna wieża zamkowa, ekspozycja Zamojskich oraz barokowy wystrój wnętrz.

  • Skansen w Starej Lubowli – na terenie Muzeum architektury ludowej w Lubowli znajdują się eksponaty, które obrazują, jak żyli i pracowali nasi przodkowie. Na terenie skansenu znajdziesz 25 obiektów, dzięki którym (prawie) dosłownie przeniesiesz się w czasie. Są wśród nich domy mieszkalne, spichlerz, polne chałupy, obory czy stodoły.
  • Zabytki w mieście – pozostałe miejsca, które warto odwiedzić to m.in. Rynek oraz budynki znajdujące się w jego okolicy. Są wśród nich np. zabytkowe kamienice, kościół św. Mikołaja (XIII wiek) czy Dom Lubolewskiego Mieszczanina.

Bardejów z przepiękną Starówką i licznymi zabytkami

Drugim miejscem, do którego warto udać się z Krynicy Zdroju, jest Bardejów (Bardejov). W tej urokliwej miejscowości czekają na Ciebie atrakcje, takie jak:

  • Starówka – pochodząca z XIV wieku, wpisania w roku 2000 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Brukowany Rynek zachował się do dziś w prawie nienaruszonej formie.
  • Gotycki kościół pod wezwaniem św. Idziego – uważany za najcenniejszy zabytek Bardejowa.
  • Ratusz – gotycko-renesansowy budynek – uznawany za najstarszy renesansowy budynek na Słowacji (dziś znajduje się w nim Muzeum Historii Bardejowa oraz muzeum Szaryskie).
  • Figura św. Floriana – upamiętniające wielki pożar Bardejowa.
  • Zabudowa mieszkalna przy Rynku – urokliwe domy w stylu renesansowym (powstałe pierwotnie w stylu gotyckim).
  • Mury obronne – jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Słowacji.
  • Suburbium żydowskie – budynki gminy żydowskiej z XVIII wieku.

Obie miejscowości są oddalone od Krynicy Zdroju o około 30-40 km (a między sobą o około 70 km). Dotrzesz tam samochodem w niespełna godzinę. Zdecydowanie warto udać się na wycieczkę!

Jeśli planujesz wizytę w Krynicy Zdroju i szukasz noclegu z wyżywieniem, zapraszamy Cię do naszego Pensjonatu.