Wyprawa w góry z dzieckiem – jak się do niej przygotować?
Piesza wędrówka z dzieckiem to świetny pomysł na to, by spędzić z latoroślą trochę czasu, a przy okazji zacząć zaszczepiać w nim miłość do natury i poszanowanie dla gór. Do takiej wyprawy należy odpowiednio się przygotować i przede wszystkim wybrać łagodne, proste szlaki. Doskonałą bazą wypadową do wycieczek z dziećmi jest Krynica Zdrój i jej okolice. Jest tu wiele tras, które z łatwością można pokonać nawet z małymi dziećmi, podziwiając przy okazji piękne widoki. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim zabierzesz dziecko w góry.
Zaplanuj dokładnie trasę
Jeśli planujesz pierwszą wyprawę w góry z dzieckiem, zacznij od krótkich spacerów po okolicznych szlakach. Sprawdź, jak maluch reaguje, ile wytrzymuje, czego mu brakuje itd. Dopiero po takim sprawdzianie wybierz się na nieco dłuższą wyprawę.
Trasa wycieczki będzie oczywiście uzależniona od wieku dziecka i od tego, czy chodzi już samo, czy wozisz je w wózku lub nosisz w nosidełku. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z młodszym dzieckiem, postaw na szlak, którego powierzchnia jest równa i po którym łatwo będzie pchać wózek.
Na pieszy wycieczki z małymi dziećmi polecamy nosidła – z takim „wyposażeniem” masz do wyboru znacznie więcej tras. Poza tym ryzyko, że pogoda pokrzyżuje Wam plany, znacznie spada – nawet jeśli wybierzecie się na wycieczkę po deszczu, nie będą Wam straszne kałuże i błoto.
Przed wyprawą sprawdź dokładnie trasę, jej długość, trudność i szacowany czas przejścia. Pamiętaj, żeby doliczyć trochę zapasu na postoje czy nieprzewidziane zdarzenia.
Więcej informacji na temat wytyczania tras i niezbędnego wyposażenia na szlaku znajdziesz we wpisie „Jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry?”.
Jak ubrać dziecko?
Ubierz dziecko w wygodne ubrania i zastosuj metodę „na cebulkę”. Zdecydowanie lepiej jest założyć maluchowi kilka warstw i ściągać je lub zakładać w razie potrzeby, niż wybrać cienką bluzkę, sweterek i puchową kurtkę.
Tak jak w przypadku dorosłych – im bardziej oddychające materiały wybierzesz, tym lepiej – dotyczy to szczególnie starszych dzieci, które mogą zmęczyć się i spocić. Bawełniane koszulki czy bluzy szybko stają się mokre i długo schną. Jeśli wybierasz się na szlak zimą lub w chłodne miesiące, możesz postawić na bieliznę termoaktywną (najlepiej z wełny np. merynosów), koszulkę lub bluzkę z długim rękawem, polar i kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową.
Zimą postaw na kurtkę narciarską, koniecznie rękawiczki, czapkę i komin. Obowiązkiem w chłodniejszych miesiącach są nieprzemakalne buty, najlepiej za kostkę, z antypoślizgową podeszwą
Wyposażenie plecaka
Na wycieczkę w góry z dziećmi koniecznie zabierz plecak z apteczką. Spakuj opatrunki, środek odkażający, bandaże, podstawowe leki i lekarstwa, które Twoje dziecko zażywa regularnie. Nie zapomnij o kremie z filtrem – przydaje się zarówno latem, jak i zimą.
Weź też termos z gorącą herbatą i zapas wody, a także przekąski na drogę, takie jak kanapki, banany, gorzka czekolada czy bakalie.
I na koniec ważna wskazówka – pokazuj dziecku świat, który go otacza. Zainteresuj roślinami, pozwól zbierać wyjątkowe kamyczki czy przyglądać się kwiatom. Jeśli dziecko będzie chciało zatrzymać się gdzieś na dłużej, by popatrzeć na góry, zrób to. W końcu chodzi o to, by zaszczepić w nim miłość do natury.
23 września 2019