Jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry?

Piesze wędrówki po górach to aktywność, w której można zakochać się „od pierwszego kroku”. Jeśli szykujesz się na taką wyprawę, pamiętaj, aby dobrze się do niej przygotować. Góry są piękne, a chodzenie po nich to czysta radość, jednak nie możesz zapominać, że są też wymagające i kapryśne. Sprawdź, co zrobić, by piesza wycieczka w góry była nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna.

Po pierwsze kondycja

Wyprawa w niewysokie góry nie wiąże się z koniecznością wielomiesięcznych przygotowań i katorżniczych treningów. Jeśli jednak na co dzień nie ruszasz się wcale (lub mało), prowadzisz siedzący tryb życia, a wejście na 4. piętro lub bieg do autobusu powodują zadyszkę, lepiej popracuj nad kondycją. Przygodę z wędrówkami po górach zacznij też od łatwiejszych, mniej wymagających tras.

Podczas wędrówki po górach najważniejsze są silne nogi. W związku z tym, co najmniej kilka tygodni wcześniej (im szybciej i częściej, tym lepiej), zacznij regularnie uprawiać sport. Możesz biegać, uprawiać nordic walking, maszerować energicznie czy chodzić lub biegać po bieżni (do wędrówek po górach najlepiej przygotują Cię biegi lub marsze po nachylonej bieżni).

Po drugie trasa i mapy

Zanim spakujesz plecak i ruszysz w drogę, zaplanuj trasę. Dopasuj ją do możliwości najsłabszej osoby z grupy. Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich towarzyszy jesteście osobami początkującymi, wybierz łatwiejsze szlaki. Rysy czy Orla Perć to dla osób, które wcześniej nie chodziły po górach spore wyzwanie.

Będąc w Krynicy, możesz wybrać np. Beskid Sądecki czy Beskid Niski. Odpowiednie dla początkujących są też trasy w Tatrach Zachodnich, np. Czerwone Wierchy.

Co należy wziąć pod uwagę, wyznaczając trasę? Długość szlaku, przewyższenia, trudność techniczną danej trasy i czas, jaki jest niezbędny do jej pokonania. Musisz jednak pamiętać, że po górach chodzi się wolniej niż po płaskim terenie. Do tego konieczne będą przerwy na odpoczynek czy jedzenie (i podziwianie widoków 😊). Z tego powodu zawsze bierz pod uwagę zapas czasowy. Start wyprawy zaplanuj na wczesne godziny poranne – im szybciej wyruszysz, tym będziesz mieć więcej czasu na bezpieczną przeprawę przez szlak.

Zabierz ze sobą papierową mapę, opis trasy lub przewodnik. Naładuj telefon i jeśli to możliwe, weź power bank oraz ładowarkę.

Po trzecie pogoda

Pogodę sprawdzaj regularnie przed wyjazdem (zaczynając kilka dni wcześniej), dzień przed wycieczką i rano, przed wyjściem. Nie bagatelizuj ostrzeżeń pogodowych. Jeśli zapowiadane będą deszcze, burze czy załamania pogody, najlepiej zostań w pensjonacie czy hotelu, z którego wyruszasz. Wiatr, deszcz czy burza w górach są o wiele bardziej niebezpieczne niż na dole.

Po czwarte bezpieczeństwo

W górach musisz być wyjątkowo ostrożny. Oto kilka zasad, których koniecznie należy przestrzegać:

  • Nie chodź w góry bez towarzystwa.
  • Zawsze zabieraj ze sobą zapas wody i jedzenia.
  • Ubieraj się adekwatnie do pogody (informacje o tym, jak ubrać się w góry w upalne dni, znajdziesz we wpisie „Upał w górach – jak sobie z nim radzić?”).
  • Nie schodź z oznakowanych tras.
  • W pensjonacie, schronisku czy hotelu zostaw informację o szlaku, jaki chcesz pokonać i przewidywanej godzinie powrotu.
  • W przypadku nagłej zmiany pogody zawróć.
  • Wyprawę rozpocznij wczesnym rankiem.
  • Gdy zdarzy się wypadek, zachowaj spokój i wezwij pomoc. Jeśli telefon nie zadziała, zawołaj o pomoc i machaj rękami. W górach przyjętym sposobem wzywania pomocy są też sygnały świetlne (np. latarką) lub akustyczne – 6 razy na minutę z minutą przerwy.

Odpowiednie przygotowanie sprawi, że wędrówka po górach będzie czystą przyjemnością, a Ty i Twoi towarzysze będziecie mogli bezpiecznie podziwiać zachwycające, górskie widoki.