Krynica Zdrój i okolice wiosną – gdzie spacerować, co zobaczyć?

Krynica Zdrój to nie tylko piękne, górskie widoki, stoki narciarskie i lecznicze wody. Wiosną i latem nasze miasto ma do zaoferowania szczególnie dużo! Sprawdź, co możesz zobaczyć, wybierając się na weekend lub wczasy do Krynicy!

Popradzki Park Krajobrazowy

Popradzki Park Krajobrazowy jest jednym z najstarszych parków w całych Karpatach. Położony jest w Karpatach Zachodnich, na terenie Beskidu Sądeckiego. Należą do niego dwa pasma górskie – Pasmo Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, a także część Gór Czerchowskich oraz Dolina Popradu.

Na powierzchni blisko 54 000 hektarów znajdują się zarówno majestatyczne pasma górskie, jak i piękne lasy jodłowo-bukowe, wody mineralne, skałki i jaskinie, a także aż 13 rezerwatów przyrody. Żyją tam zwierzęta, takie jak wilki, jelenie, rysie, niedźwiedzie, żbiki puchacze, orły czy drozdy.

W Popradzkim Parku krajobrazowym możesz obcować z piękną, nieskażoną przyrodą, odkryć aż 350 szlaków turystycznych, narciarskich, rowerowych i konnych, korzystać z usług agro- i ekoturystyki, a także spacerować ścieżkami edukacyjnymi lub odwiedzać miejscowe schroniska.

Kolejki linowe w Krynicy i okolicach

Będąc w Krynicy, możesz wjechać kolejką linowo-terenową na Górę Parkową, położoną w samym sercu miasta. Stacja początkowa kolejki znajduje się niecałe 500 metrów od naszego pensjonatu – pieszo możesz dotrzeć tam w niespełna 10 minut.

Góra Parkowa jest jednym z najbardziej znanych miejsc w naszym mieście i oferuje zarówno piękne widoki, jak i atrakcje dla młodszych i starszych turystów. Więcej na temat samej góry oraz tego, co tam na Ciebie czeka, znajdziesz we wpisie: „Góra Parkowa i inne atrakcje w sercu miasta„.

Będąc w Krynicy, warto wybrać się na przejażdżkę koleją gondolową na Jaworzynę Krynicę – szczyt położony na wysokości 1114 metrów nad poziomem morza. Kolejka jest jedną z najdłuższych i najnowocześniejszych kolejek tego typu w Polsce!

Wjazd na Jaworzynę pozwala zachwycać się widokiem gęstych lasów bukowych, jodłowych i świerkowych, a także panoramą gór. Od strony południowo-zachodniej, u podnóża góry znajduje się Dolina Szczawnika, a od strony północnej i wschodniej – Dolina Czarnego Potoku (tam zlokalizowany jest początkowy przystanek kolejki).

Niedaleko Krynicy Zdroju znajduje się też kolej krzesełkowa na Wiercholmę – czteroosobowy wyciąg o długości 1600 metrów. Jazda kolejką trwa 15 minut – w tym czasie możesz podziwiać widoki góry Pusta Wielka oraz panoramę Beskidów i Tatr. Będąc na szczycie, warto udać się na pieszą wycieczkę szlakiem Pusta Wielka – Runek. Na szlaku znajduje się Bacówka nad Wierchomlą – schronisko turystyczne PTTK.

Ogrody Zmysłów w Muszynie

Wiosną i latem warto wybrać się do tak zwanych ogrodów sensorycznych, położonych na terenie kompleksu parkowego Zapopradzie (w Muszynie, 10 km od Krynicy). Miejsce zostało stworzone po to, by zwiększać doznania nie tylko wzrokowe, ale też słuchowe, dotykowe, zapachowe czy smakowe.

Oprócz 5 stref podzielonych tematycznie ze względu na zmysły, na który oddziałują, w ogrodach znajduje się także strefa zdrowia. Cały kompleks pełni zarówno funkcję spacerowo-rekreacyjną, jak i terapeutyczną oraz edukacyjną.