Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki to pasmo górskie, które zachwyca pięknymi, łagodnymi wzniesieniami, malowniczymi dolinami, wijącymi się rzekami i bujną roślinnością. O każdej porze roku dostarcza innych wrażeń – wiosną i latem możesz podziwiać soczystą zieleń i oddychać rześkim powietrzem, jesienią napawać się widokiem złoto-pomarańczowych stoków mieniących się w słońcu, a zimą wędrować po śnieżnobiałych ścieżkach. Które szlaki zachwycają najbardziej? Oto nasz subiektywny przegląd tras w Beskidzie Sądeckim.

Szczawnik – Runek – Jaworzyna Krynicka – Krynica Zdrój  

Ten malowniczy szlak położony jest w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Rozpoczyna się w miejscowości Szczawnik, położonej niecałe 5 km na północ od Muszyny. Pierwszy odcinek trasy pokonujesz, idąc szlakiem żółtym – od Szczawnika do Wyżnych Młaków – pięknej polany,  z której roztacza się sielska panorama na okoliczne wzniesienia i lasy.

Z Wyżnych Młaków przechodzisz na szlak niebieski i idziesz w kierunku Bacówki nad Wierchomlą – urokliwego schroniska górskiego PTTK. Stamtąd idziesz na Runek – szczyt położony na wysokości 1080 m n.p.m. Następnie kierujesz się na Jaworzynę Krynicką – jeden z najbardziej znanych i malowniczych szczytów w Beskidzie Sądeckim, położonym na wysokości 1114 m n.p.m. Po drodze wchodzisz na czerwony szlak.

Z Jaworzyny ruszasz szlakiem zielonym, przechodzisz obok Schroniska na Jaworzynie Krynickiej i docierasz do Przełęczy Krzyżowej. Stamtąd już szlakiem żółtym schodzisz do Krynicy Zdroju.

Szlak ma długość niespełna 20 km. Szacowany czas przejścia to około 6 godzin. Pamiętaj jednak, aby planując godzinę wyjścia, wziąć pod uwagę ewentualne postoje czy obiad w bacówce. Więcej na temat wyznaczania tras i obliczania czasu przejścia znajdziesz we wpisie: Jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry?

Szczawnica – Dzwonówka – Błyszcz – Koziarz – Łącko

Podobnie jak w przypadku szlaku ze Szczwnika do Krynicy, do przejścia będziesz mieć niespełna 20 km. Przygotuj się na 6,5-7 godzin marszu. Mimo iż początkującym piechurom 6-7 godzin na szlaku może wydawać się zbyt dużym wyzwaniem, to widoki, jakie można podziwiać w trakcie wędrówki, zdecydowanie rekompensują ewentualne zmęczenie. Po drodze mijasz piękne polany, drewniane domy i schronisko. Możesz też zachwycać się widokiem Kotliny Sądeckiej, Gorców czy ryzujących się w oddali Tatr.

Wędrówkę rozpoczynasz na żółtym szlaku w Szczawnicy, idąc w kierunku Bacówki pod Bereśnikiem. Po drodze mijasz krzyż na Bryjarce i dochodzisz na szczyt Dzwonówka. Stamtąd idziesz w stronę ołtarza na Błyszczu, a potem na nową wieżę widokową na Koziarzy. Do Łącka docierasz na pokładzie drewnianej łódki. Jest to doskonałe zwieńczenie marszu w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Żegiestów – Wierchomla – Hala Łabowska – Hala Pisana – Piwniczna

Trasa jest dosyć długa, ponieważ ma około 32 km, a czas potrzebny na jej przejście to minimum 10 godzin. Jeśli jednak masz doświadczenie i nie są Ci straszne długie dystanse, zdecydowanie warto rozważyć wędrówkę tym szlakiem.

Trasę zaczynasz w dawnej wsi Łemków, której początki datuje się na XVI wiek – w Żegiestowie. Możesz podziwiać tam m.in. murowaną cerkiew, którą postawiono tuż po pierwszej wojnie światowej. I właśnie od cerkwi możesz rozpocząć swoją wyprawę, kierując się czarnym szlakiem do szczytu Pusta Wielka (1061 m n.p.m.). Odcinek ten możesz pokonać też szlakiem żółtym.

Kolejny odcinek pokrywa się częściowo ze szlakiem nr 1 w naszym zestawieniu: niebieskim szlakiem idziesz na Wyżne Młaki, do Bacówki nad Wierchomlą i na Runek. Z tego szczytu przechodzisz na szlak czerwony i kierujesz się na Skrzyżowanie na Hali Łabowskiej, a potem do Schroniska PTTK Hala Łabowska. Dalej czerwonym szlakiem podążasz na szczyt Hala Pisana (1044 m n.p.m.), a potem do Przełęczy Bukowina. Tam wchodzisz na szlak żółty, którym schodzisz do Piwnicznej Zdroju.

To tylko 3 spośród licznych tras turystycznych w Beskidzie Sadeckim. Jeśli chcesz poznać to piękne pasmo górskie, zapraszamy do Krynicy Zdroju i na noclegi z wyżywieniem do Małopolanki. To doskonały punkt startowy do pieszych wycieczek w góry.