Pomysł na prezent dla miłośnika gór, część 2.

Prezent, Boże Narodzenie, photo by image4you, pixabay.com

Zapraszamy na drugi wpis, w którym przedstawiamy garść pomysłów na prezent dla osób zakochanych w górach. Nasze inspiracje możesz wykorzystać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia czy mikołajek, ale również przy innych okazjach. Urodziny? Imieniny? Rocznica? Sprawdź, co sprezentować bliskiej osobie. 

Chusta wielofunkcyjna

Chusta wielofunkcyjna to wynalazek doskonały. Można nosić ją jak czapkę, kominiarkę, gumkę do włosów, opaskę na głowę, komin na szyję, bandanę, opaskę na rękę, a także pod czapkę z daszkiem czy kask. Sposobów jest całe mnóstwo. Ktoś, kto często chodzi po górach, z pewnością doceni taki podarunek.

Chusty wielofunkcyjne są też idealne dla biegaczy, rowerzystów i wszystkich osób, które uprawiają sporty outdoorowe. To także świetny produkt na co dzień. Nie zaszkodzi mieć w szafie więcej niż jedną chustę, więc jeśli osoba, którą chcesz obdarować, ma już jeden egzemplarz, z pewnością ucieszy się z kolejnego.

Naczynia i sztućce turystyczne

Naczynia turystyczne są przydatne podczas każdej wędrówki – zwłaszcza tej kilkudniowej. Poniżej znajdziesz kilka propozycji naczyń, które sprawdzą się jako praktyczne prezenty dla wspinaczy:

 • Kubek – możesz postawić np. na kubek emaliowany z ciekawym wzorem lub napisem, klasyczny, minimalistyczny kubek aluminiowy lub kubek wykonany z tworzywa sztucznego, który można składać i zyskać dzięki temu więcej miejsca w plecaku. Kubki składane wyposażone są często w osłonki, które chronią dłonie przed wysoką temperaturą. Służą do picia zarówno zimnych, jak i gorących napojów.
 • Sztućce turystyczne – sprezentuj bliskiej osobie solidne sztućce turystyczne, które z pewnością wykorzysta nie tylko podczas górskich wędrówek. Możesz postawić np. na niezwykle wytrzymałe i zarazem lekkie sztućce tytanowe. Inna propozycja to zestaw sztućców zamknięty w estetycznym etui – takie produkty mogą być wykonane z plastiku, aluminium, a nawet bambusa. Ostatnia wersja ucieszy miłośnika ekologicznych rozwiązań.
 • Termos – doskonały na jednodniowe wycieczki. Możesz wlać do środka gorącą herbatę lub kawę, a nawet zupę czy inne ciepłe danie.
 • Kubek termiczny – akcesorium, które przydaje się nie tylko w górach, ale też na co dzień. Kubek termiczny z kawą, herbatą czy zimnym napojem można zabrać na piknik, do pracy, na uczelnię czy długi dzień w mieście.
 • Butelka z filtrem – kolejny produkt, który można mieć przy sobie zawsze, nie tylko w górach. Pozwala zmniejszyć zużycie plastikowych butelek, a do tego zaoszczędzić pieniądze. W górach można wlać do niej wodę np. z kranu czy strumienia.

Dobra książka o górach

Takich jest na rynku wydawniczym mnóstwo. Dobra książka o górach to prezent, który zadowoli zarówno miłośnika gór, jak i każdego mola książkowego. Oto kilka inspirujących pozycji, na które możesz postawić:

 • „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Anna Kamińska – opowieść o niezwykłej, odważnej kobiecie, która za pasję oddała życie.
 • „Na jednej linie”, Wanda Rutkiewicz – historia alpinistki opowiedziana jej słowami.
 • „Mój pionowy świat”, Jerzy Kukuczka – zapis wspomnień polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki.
 • „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”, Mariusz Sepioło – historia kobiet, które udowodniły, że płeć nie ma żadnego znaczenia w alpinizmie.
 • „Spod zamarzniętych powiek”, Adam Bielecki i Dominik Szczepański – zwierzenia jednego z najlepszych polskich himalaistów, Adama Bieleckiego.
 • „Broad Peak. Niebo i Piekło”, Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński – przejmująca analiza tragicznej w skutkach wyprawy z 2013 roku.
 • „Wszystko za Everest”, Jon Krakauer – jedna z najbardziej znanych na świecie pozycji o wspinaczce wysokogórskiej i światowy bestseller.

Mamy nadzieję, że nie będziesz mieć żadnego kłopotu z wyborem prezentu dla bliskiej Ci osoby. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z pierwszym wpisem na temat świątecznych (i nie tylko) upominków, znajdziesz go tutaj: Pomysł na prezent dla miłośnika gór.