SPA w górach – klasyczne masaże regeneracyjne, zdrowotne, lecznicze. Wybierz swój ulubiony masaż

Będąc w górach, możesz skorzystać z szerokiej oferty salonów SPA i poddać się np. zabiegom pielęgnacyjnym, relaksacyjnym, a także klasycznym masażom. To wspaniała uczta dla ciała i umysłu. Tym bardziej, jeśli masz szczególne wymagania zdrowotne, potrzebujesz regeneracji po długich górskich wędrówkach, uprawiasz inne sporty, masz kłopoty ze zdrowiem lub po prostu potrzebujesz regeneracji i odpoczynku. W drugiej części cyklu „SPA w górach” przybliżamy różne rodzaje klasycznych masaży, którym możesz poddać się w salonach SPA.

SPA w górach – drenaż limfatyczny

Jest to masaż wykorzystywany w kosmetyce i fizjoterapii. Pobudza krążenie krwi i limfy. To z kolei sprawia, że tkanki podskórne są lepiej odżywione, zmniejsza się ryzyko zakrzepów i niedokrwienia. Drenaż limfatyczny niweluje obrzęki i opuchliznę, wywołane przez zastój limfy, a także, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Sprawia, że skóra jest bardziej sprężysta, jędrna, gładka i odżywiona.

Na czym polega drenaż limfatyczny? Osoba wykonująca masaż, np. fizjoterapeuta lub wykwalifikowany masażysta, uciska i pociera skórę w charakterystyczny sposób. Ruchy masażysty są powolne, płynne i delikatne. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie, wyłącznie przy użyciu dłoni, albo z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń masujących.

Górskie SPA – masaż leczniczy

Podczas zabiegu masażysta oddziałuje na skórę i tkanki podskórne,  a także na mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź czy więzadła i torebki stawowe. Masaż leczniczy w SPA może korzystnie wpływać także na układ nerwowy, układ krążenia, oddechowy, a także na wiele narządów wewnętrznych (w tym układ wewnątrzwydzielniczy). Wszystko zależy od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent.

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania takiego masażu są:

 • choroby narządu ruchu,
 • skręcenia, stłuczenia, złamania, zwichnięcia, przeciążenia stawów czy mięśni,
 • zaniki i przykurcze mięśniowe,
 • zapalenie stawów, mięśni, ścięgien,
 • zmęczenie mięśni,
 • zmiany zniekształcające kostno-stawowe,
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Zdarza się, że masaż leczniczy wykonuje się także u osób, które cierpią na przewlekłą niewydolność oddechową, choroby skóry i tkanki podskórnej czy choroby układu nerwowego.

Technik masażu leczniczego jest wiele. Masażyści mogą wykonywać zabiegi z wykorzystaniem różnych chwytów i technik manualnych, a także przy pomocy specjalistycznych przyrządów.

SPA w górach – masaż sportowy

Masaż sportowy przeznaczony jest nie tylko dla zawodowców, ale też dla sportowych amatorów. Ma pomóc w utrzymaniu formy czy zapobieganiu kontuzjom, a także wspierać organizm przed wysiłkiem, po wysiłku i w trakcie jego trwania. Chroni ciała sportowców przed przeciążeniami, napięciami czy zakwasami. Regularnie wykonywane masaże sprawiają, że w przypadku ewentualnej kontuzji, szybciej się z niej wychodzi. W przypadku zawodowców masaż traktuje się jako element programów treningowych, przygotowujących np. do zawodów.

Wyróżnia się kilka rodzajów masażu sportowego. Są wśród nich:

 • Masaż sportowy podtrzymujący – wykonuje się go m.in. w czasie przerw w zawodach.
 • Masaż startowy – wykonywany około 4-5 minut przed rozgrzewką. Natychmiast rozgrzewa mięśnie, więzadła i stawy.
 • Masaż treningowy – jego zadaniem jest zwiększenie możliwości organizmu zawodnika i utrzymywanie ciała w gotowości do startu.
 • Masaż przedwysiłkowy – serię takich masaży zaczyna się po zakończeniu masaży treningowych, a kończy przed samymi zawodami. Ma jak najlepiej przygotować zawodnika do startu.
 • Masaż powysiłkowy – wykonywany po zawodach, treningu czy między startami.

Masaże w górskich SPA są polecane wszystkim – zarówno tym, którzy dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, jak i zawodowym sportowcom. Zbawienne skutki masażu odczujesz także wtedy, gdy poddasz ciało intensywnemu wysiłkowi w górach.

Jeśli marzy Ci się relaks i regeneracja w klimatycznym miejscu, zapraszamy do naszego Pensjonatu. Znajdziesz tutaj spokój, przytulną atmosferę i oczywiście jedyne w swoim rodzaju Górskie SPA.