Wielkanoc 2020 – dlaczego warto wyjechać w góry na święta?

Obraz castleguard z pixabay.com

Początek wiosny i Wielkanoc to doskonały czas na to, by zaplanować wyjazd w góry. Z różnych powodów. Możesz nabrać sił i naładować baterie przed rozpoczynającą się wiosnę, pozytywnie się nastroić, odpocząć, a do tego uczestniczyć w wielkanocnych zwyczajach. Już teraz zaplanuj swój pobyt w górach. My podpowiemy Ci, dlaczego warto.

Wielkanocne zwyczaje

W góry warto pojechać już tydzień przed Wielkanocą. Dlaczego? Między innymi ze względu na Niedzielę Palmową. Ta barwna tradycja w górach zyskuje wyjątkowy charakter. W Krynicy Zdroju możesz wziąć udział w uroczystej procesji, w której co roku zarówno mieszkańcy, jak i turyści tworzą kolorowy tłum dzięki barwnym palemkom wielkanocnym. Zarówno w naszym mieście, jak i okolicznych miejscowościach wielu mieszkańców samodzielnie komponuje palemki, w związku z czym są one oryginalne i niespotykane nigdzie indziej.

Z Krynicy jest też niedaleko do Lipnicy Murowanej (około 1 godz. drogi samochodem). Co roku, od 61 lat, odbywa się tam Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. W tym roku, podczas 62. edycji wydarzenia, ponownie zostaną zaprezentowane najpiękniejsze, najoryginalniejsze oraz… największe palmy wielkanocne. Te ostatnie osiągają czasem ponad 30 metrów wysokości! Konkursowi towarzyszą folklorystyczne koncerty oraz wielkanocny jarmark.

A skoro już o jarmarkach wielkanocnych mowa, to musimy wspomnieć, że zdecydowanie warto wybrać się do naszych południowych sąsiadów, czyli na Słowację (dokąd z Krynicy jest rzut kamieniem) lub do Czech. Tam jarmarczne zwyczaje są pielęgnowane z dużą pieczołowitością.

Więcej o wielkanocnych tradycjach kultywowanych w górach dowiesz się z tego wpisu.

Odpoczynek dla ciała i ducha

Wielkanoc, podobnie jak Boże Narodzenie, kojarzy się wielu osobom z długimi przygotowaniami, godzinami spędzonymi w kuchni i koniecznością sprzątania całego mieszkania. Wcale nie musi tak być! Możesz celebrować te wiosenne święta i jednocześnie odpoczywać oraz delektować się spokojem i towarzystwem bliskich osób. Właśnie taką możliwość daje Ci wielkanocny wyjazd w góry.

Wyobraź sobie, że idziesz na wielkanocne śniadanie i kosztujesz pysznych, regionalnych dań. Potem udajesz się na krótki odpoczynek, by następnie w promieniach słońca spacerować urokliwymi uliczkami Krynicy lub innego miasta, bądź wybrać się na przechadzkę po górskich szlakach turystycznych. W okolicy naszego miasta znajdziesz takie trasy, które są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czy osób starszych. Świeże powietrze, kontakt z naturą i towarzystwo bliskich osób zdecydowanie wprawiają w pozytywny nastrój i pozwalają odpocząć.

Co na koniec? Wyjazd wielkanocny w góry, oprócz tego, że pozwala odpocząć i obserwować z bliska góralskie zwyczaje, daje też możliwość eksploracji nowych dla Ciebie terenów lub powrotu do ulubionych miejsc. Wokół Krynicy i na terenie całych polskich, słowackich czy czeskich gór znajdziesz całe mnóstwo pięknych, urokliwych miejscowości, w których będziesz mógł zatrzymać się i  spokojnie pooddychać.

Jeśli szukasz noclegu w górach, zapraszamy Cię do naszego pensjonatu ze SPA Małopolanka.