Zimowe atrakcje nie tylko dla początkujących – narty poza stokami

Chcesz spróbować nowych rodzajów sportów zimowych albo uniknąć jazdy po stokach narciarskich? Cenisz sobie bliski kontakt z naturą? A może nie miałeś do tej pory styczności z narciarstwem zjazdowym czy snowboardem? Sprawdź, jakie możliwości czekają na Ciebie w górach i nie tylko.

Narty biegówki, czyli jak jeździć na nartach nie tylko na stokach

Narty biegówki to świetna propozycja dla wszystkich osób, które nie są przekonane do jazdy po stokach. Trasy zjazdowe są często bardzo uczęszczane, a do tego strome. Oczywiście wiele ośrodków narciarskich dysponuje trasami przygotowanymi dla osób początkujących (nawet dzieci), jednak nie każdemu nauka i jazda  w takich warunkach odpowiadają.

Dużą zaletą narciarstwa biegowego jest to, że aby je uprawiać, nie potrzebujesz specjalnie przygotowanych stoków, choć oczywiście są miejsca, gdzie trasy ratrakuje się po tym, jak warstwa śniegu jest już odpowiednia. Aby korzystać z nart biegówek, nie musisz kupować ski-pasów ani stać w kolejkach do wyciągów. Mało tego – nie musisz nawet jechać w góry (choć oczywiście jak najbardziej zachęcamy do spróbowania swoich sił w narciarstwie właśnie w górach). Warunkiem jest oczywiście dobrze ośnieżony teren – np. las czy pole za miastem (co w górach jest najbardziej prawdopodobne).

Narciarstwo biegowe wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem kontuzji niż narciarstwo zjazdowe.

Nauka jazdy na nartach biegowych nie jest trudna i może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Po jednym dniu spędzonym np. na trasie w lesie Twoja technika nie będzie co prawda mistrzowska, ale najprawdopodobniej będziesz radzić sobie świetnie. 🙂

Jazda na nartach biegówkach wzmacnia całe ciało i jednocześnie nie obciąża stawów tak jak narciarstwo zjazdowe. Pozwala też popracować nad kondycją i spalić kalorie, a do tego dotlenić organizm i spędzić czas na świeżym powietrzu.

W okolicach Krynicy znajdziesz wiele terenów do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy wyznaczone są m.in. w Tyliczu czy między Tyliczem a Górą Parkową w Krynicy.

Skituring, czyli dla każdego coś dobrego

Skituring to stosynkowo nowa dyscyplina sportu, która popularność  zyskała w ciągu ostatnich 10-20 lat. Skitury to narty, które służą zarówno do podjazdów (nawet tych stromych), zjazdów i jazdy po płaskim terenie. Jest to więc dyscyplina łącząca narciarstwo zjazdowe z biegowym, w związku z czym można ją uprawiać poza wyznaczonymi szlakami i nie korzystać z wyciągów.

Narty przeznaczone do skituringu są znacznie lżejsze od nart zjazdowych – ważą około 1-1,5 kg, co zdecydowanie ułatwia „chodzenie” po płaskim terenie. Poza tym tego typu sprzęt wyposażony jest w specjalne wiązanie, które pozwalają sztywno przymocować pięty do narty albo uwolnić je, by but zamocować tylko przednią częścią. W podstawowym wyposażeniu każdego skiturowca znajdują się także tzw. foki. Są to pasy specjalistycznej tkaniny, które zapobiegają cofaniu się nart.

Największą zaletą nart skiturowych jest to, że możesz na nich dotrzeć niemal wszędzie, a co za tym idzie – eksplorować nowe tereny, zobaczyć takie miejsca, do których trudno dotrzeć pieszo czy na innych rodzajach nart, a także jeździć po świeżym śniegu.

W Krynicy narty skiturowe możesz wypożyczyć w MondoSport – w pawilonie przy dolnej stacji Kolejki Gondolowej na Jaworzynę.

A jeśli szukasz więcej informacji na temat sportów zimowych dla osób początkujących, zapraszamy do poprzedniego wpisu na naszym blogu: Sporty zimowe dla początkujących i dla dzieci – od czego zacząć?.